Jak vybrat pánský oblek?

Chystáte se na svatbu nebo jinou formální akci, ale váš šatník nenabízí žádný vhodný model? Nebo si chcete doplnit svou sbírku o elegantní byznys oblek, ve kterém byste dostáli svému postavení? Oblek nemusí být pouze černo černý. Především pro méně formální události můžete sáhnout i po živějších barvách a řadě stylových doplňků.

Tmavě modrý oblek se perfektně hodí také do práce a na schůzky

Základní otázky

Nejčastější využití

Nelze vybírat oblek bez toho, aniž byste alespoň tušili, na jaké příležitosti ho budete oblékat nejčastěji. Univerzální černý oblek sice využijete jak do divadla, tak coby host na svatbě, ale do práce už příliš vhodný nebude. Při výběru se zaměřte také na to, aby oblek alespoň v malých nenápadných detailech odrážel váš osobitý styl a vkus.

Společenský, nebo neformální

Abyste věděli, jak se obléknout na typ společenské události od svateb po divadla, konference a plesy, věnujte pozornost pozvánce, a to především spojení jako black nebo white tie. Zatímco anglická fráze black tie označuje černou vázanku, tudíž výzvu k obléknutí smokingu, formálnější white tie doporučuje nošení fraku s bílým motýlkem. Vždy si však pečlivě ověřte, o jak formální akci půjde, pravděpodobně byste neunikli zvědavým pohledům okolí, pokud byste byli jediným gentlemanem ve fraku, zatímco ostatní muži by celý večer nosili pouze černý oblek.

Na co se zaměřit

Druh obleku

Pánské obleky se nerozlišují pouze na společenské a formální. Jejich rozdělení je mnohem složitější a vždy také záleží na správné kombinaci barev jednotlivých dílů. Volba svatebního obleku by se měla podřídit dané lokalitě. V luxusních sídlech a hotelích bude pravděpodobně vyžadován trojdílný oblek spolu s vestou, oproti tomu na méně formálních svatbách můžete nosit oblekové kalhoty, světlou košili a vestičku. Pokud se chystáte na společenskou událost vyžadující smoking, s černým oblekem si nevystačíte. Rozdíl mezi černým oblekem a smokingem je hlavně v detailech, kterých si však etikety znalé okolí všimne na první pohled. Klopy (látka zakrývající otvor kapsy) smokingu jsou potaženy jiným materiálem než sako, často lesklým. Kalhoty s lampasy (úzké pruhy) mohou být zakončeny klasicky či manžetami. Ke smokingu dále patří motýlek a vesta. Tu k černému obleku nosit nezbytně nemusíte.

Rozdíl mezi smokingem a černým oblekem je například i v nošení kravaty

Neformální oblek můžete nosit klidně celý den v práci, na venkovních společenských akcích, rodinných oslavách a kdekoliv, kde uznáte za vhodné. Často se můžete setkat s termínem byznys oblek, který popisuje ležérnější druh obleku nejčastěji nošený do práce. Neformální oblek lépe podtrhne vaši osobnost i díky tomu, že máte prakticky volnou ruku při výběru barvy. Mezi oblíbené stále patří tmavě modré a kombinace šedé. Neformálním oblekům se také přezdívá vycházkové. V této kategorii naleznete například pohodlnější saka sportovního charakteru - blejzry, ale i nápadité kostkované tvídové obleky, které se opět vracejí do módy díky seriálu Peaky Blinders.

Tvídové obleky se opět vracejí do módy

Materiál

Polyester

Pokud si nepotrpíte na přílišnou eleganci a oblek unosíte maximálně jednou za rok, může být pro vás dostačující oblek z polyesteru. Ten je cenově velmi výhodný a mezi obleky nejlevnější. Nízká pořizovací cena se však odráží na kvalitě obleku, který bude značně neprodyšný a v létě opravdu nepohodlný. Pot se bude minimálně odpařovat a vy budete vyhlížet chvíli, kdy budete moci sako odložit.

Vlna

Sázkou na jistotu budou vlněné obleky, které patří mezi špičky. Tyto obleky jsou oproti polyesterovým mnohonásobně příjemnější a prodyšné. Vlna skvěle vypadá a dobře drží tvar. To však také závisí na kvalitě daného materiálu. I levnější vlna může po čase ztrácet tvar a více nasákávat vlhkost. Kvalitu vlněného obleku poznáte podle číslování jemnosti. Obleky od stupnice 120 lze považovat za velmi kvalitní, číslo 180 se většinou pojí s přívlastkem luxusní oblek. Platí tedy, čím vyšší číslo, tím jemnější a méně mačkavý materiál.

Len

Pokud ani v létě nechcete přijít o kvalitu, ale vlněný oblek je příliš hřejivý, sáhněte po lnu. Ten je ideální na každodenní využití a díky vysoké prodyšnosti se perfektně hodí právě do parných letních dní. Len se ale rychle mačká, a je proto vhodnější na denní akce než večerní společenské události. Ke lněnému obleku vybírejte lehčí materiál košile, která by neměla svým provedením zastínit kvalitní sako.

Kombinace materiálů

Kombinované materiály se většinou dobře udržují a méně mačkají. Na léto vám může přijít vhod měkká směs lnu a bavlny nebo prodyšné vlny s příměsí hedvábí, díky kterému chytne oblek lesklejší šmrnc. Zimní obleky si říkají o teplou vlnu s příměsí dalších přírodních vláken. Oblíbená je také kombinace vlny a kašmíru, která je nejen příjemná na dotek, ale především zahřeje i v mrazivých večerech.

Do teplých dní volte prodyšné lněné materiály

Gramáž a vazba látky

O kvalitě a životnosti obleku také rozhodne hmotnost a vazba látky. Gramáž určuje váhu látky na m². Gramáž obleku vhodného pro celoroční nošení by se měla pohybovat okolo 260–280 g. Na léto můžete vybírat lehčí 200–220g látky. Chystáte-li se sako s kalhotami nosit hlavně v zimních měsících, sáhněte po těžších variantách s gramáží přesahující 280 g.

Na celkový vzhled obleku má vliv i konkrétní vazba tkanin, která by měla být ideálně keprová (twill) tvořená soustavou šikmých souběžných řádků. Keprová vazba je velmi měkká, pružná a dostatečně vzdušná, používaná například i při výrobě denimu.

Zapínání

Obleky se mohou zapínat na dvou, nebo jednořadách. Dvouřadé obleky tvoří dvě řady knoflíků o 6 nebo 4 kusech a při zapínání jedna strana obleku překrývá druhou. Tyto typy saka můžete nosit na stejné společenské události jako saka jednořadá. V kombinaci saka s kalhoty a košilí se meze nekladou, jen myslete na to, že dvouřadé zapínání je samo o sobě dostatečně výrazné. Obleky s jednořadým zapínáním mívají dva nebo tři knoflíky, které se mohou na rozdíl od dvouřadé varianty rozepnout v sedě, případně na neformálních akcích. Sako se třemi knoflíky nepůsobí tolik formálně oproti saku se třemi, které se naopak hodí pro mohutnější a vyšší postavy.

Při zapínání saka nezapomínejte na etiketu. Spodní knoflík se zásadně nezapíná, a to ani ve dvouřadém provedení.

Obleky rozlišujeme také podle zapínání na jednořadé a dvouřadé

Velikost

Při zjišťování vhodné velikosti saka si přeměřte ramena, hrudník, pas, přičemž obvod můžete časem zvětšit popošitím knoflíků. Délka saka by měla dosahovat až k nehtu palce a rukávy by měly přečnívat nad zápěstí, ale poskytnout dostatečný prostor na vyniknutí manžetových knoflíčků košile. Pas kalhot by měl potom sedět přibližně 2 cm pod pupkem. Nohavice sahají ideálně k botám tak, že částečně zakrývají tkaničky a vzadu se dotýkají podpatku boty.

Obleky pro hudebníky a dirigenty by měly mít prostornější rukávy, aby umožnily volný pohyb při dirigování a hraní na nástroj.

Doplňky

Bez správných a někdy dokonce etiketou předepsaných doplňků by nebyl oblek oblekem. Jak již bylo řečeno, smoking se neobejde bez černého motýlku, bílého kapesníčku a manžetových knoflíčků. Jiná než bílá košile s dlouhými rukávy a bez kapsičky se do formálního obleku nenosí. Na celodenní nošení vybírejte dostatečně příjemný a prodyšný materiál.

Formální společenská obuv musí být černá s uzavřeným šněrováním. K neformálnímu obleku například letního stylu se hodí například mokasíny z broušené kůže nebo pohodlné derby. Nejsteli svázáni nařízeným dresscodem, můžete ladit nápadité doplňky a barvy jednotlivých kusů. Níže naleznete tabulku, která může pomoci nalézt vhodnou kombinaci bot a kalhot. S barvou bot by měl ladit pásek, případně stylové šle.

Barva kalhot Bílá obuv Šedá obuv Černá obuv Světle hnědá obuv Tmavě hnědá obuv Fialová obuv Tmavě modrá obuv Zelená obuv Tmavě červená obuv
Bílá ANO ANO NE ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Světle šedá ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Černá NE ANO ANO NE NE ANO ANO ANO ANO
Krémová ANO ANO NE ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Oranžová ANO NE NE ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Tmavě hnědá ANO NE NE ANO ANO NE ANO ANO NE
Modrá ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Námořnická modř ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO
Olivově zelená ANO ANO ANO ANO ANO ANO ANO NE ANO
Tmavě červená ANO ANO ANO ANO NE NE ANO ANO ANO

Barva a vzory

Pokud jste rozhodnuti pro konkrétní materiál, znáte své velikosti i ostatní parametry, promyslete si, jakou barvu by váš oblek měl mít. Jestli vybíráte první a prozatím jediný oblek do svého šatníku, volte univerzální černou barvu, se kterou nic nezkazíte. Hned v zástupu stojí šedá a tmavě modrá. S těmi však nemůžete jít například na pohřeb. Tmavě modrý oblek sluší každému, nepůsobí tolik strnule a můžete ho bez starostí nosit do práce, do divadla i na svatby. K modré barvě jednoduše sladíte barevné košile a vzorované kravaty. Šedý oblek má také poměrně široké využití od schůzek po venkovní akce. Po šedém odstínu často sáhne i samotný ženich. K takovému obleku můžete nosit bílé a černé košile, drobné vzory i neformální tmavé roláky.

Barevné obleky upoutají pozornost

Máte-li v šatníku dostatečně jednobarevných obleků, nebo jeden kvalitní univerzální, nebojte se vyjádřit svůj styl vzorovaným oblekem. Na výběr máte nespočet typů od pruhů, károvaného obleku ve stylu britských gentlemanů, po nenápadné prošívané ornamenty. V takových případech si pečlivě promyslete, s jakými doplňky budete oblek nosit a věnujte dostatečný čas kombinováním barev. V létě můžete volit světlé pastelové barvy, v zimě dejte přednost tlumenějším odstínům. Pokud si netroufáte na vzorovaná saka, můžete svůj outfit oživit barevnými ponožkami. Stále ale platí, a u obleku obzvlášť, že méně je více.

Tipy na péči a čištění obleku

  1. Oblek neperte - při znečištění ho odneste raději do čistírny, ideální frekvence čištění je v závislosti na materiálu zhruba dvakrát až třikrát ročně.
  2. Místo žehličky horká pára - žehlení by mohlo narušit strukturu obleku, proto je vhodnější a šetrnější variantou uložení do horké páry, například v uzavřené koupelně po horké sprše.
  3. Na domácí čištění použijte kartáč - vyhněte se vlhčeným ubrouskům, na očištění od prachu a chlupů domácích mazlíčků vám může pomoci lepící váleček.
  4. Po příchodu domů oblek neukládejte hned do skříně - dopřejte mu dostatek času na vyvětrání.
  5. Po vyvětrání věště oblek na ramínko - vyprázdněte kapsy a kalhoty přeložte podle puků.
  6. Oblek neodkládejte na židli - při řízení si oblek vždy svlékněte a pokud to společenská událost umožňuje, při delším sezení u stolu sako odložte.
  7. Chraňte oblek před deštěm - mějte při ruce stylový deštník či kabát.
  8. Při cestování používejte obal - pokud možno oblek neskládejte do kufru, ale vložte do obalu na oděv. Ten můžete poté přeložit a nést v ruce jako tašku.
  9. Neplňte kapsy - do kapes od kalhot či saka patří pouze bankovky či kapesníček, vše ostatní by mělo být uloženo v tašce či aktovce.
  10. Střídejte více obleků - zejména prémiové materiály jsou náchylné na každodenní nošení. Hedvábné příměsi mohou při častém používání vykazovat známky ošoupání na loktech a kolenou.

Další užitečné články

Jak naplánovat svatbu a na co nezapomenout